Hakkımızda
Ülkemizin son yillarda artan sosyo-ekonomik gücüne ve refah seviyesine, bölgemizdeki ülkelerin yasadigi çatisma ortami ve istikrarsizliklari eklenince, Türkiye cografi olarak kilit ülke konumuna gelmistir. Göç hareketlerinden etkilenen ana aktörlerden biri olan ülkemiz, hem insan haklari standartlari yüksek Avrupa ülkelerine geçis konumunda geçmiste oldugu gibi önemli bir yer tutarken, hem de yasadigi demokratik dönüsüm ve güçlü ekonomisiyle düzenli ve düzensiz göç hareketleri için direkt olarak bir çekim merkezi haline gelmistir. 


Ankara ve Istanbul gibi metropol iki sehir arasinda konumlanmasi sebebiyle Bolu'ya çesitli amaçlarla gelen yabancilarin sayilarinda, son yillarda dikkate deger bir artis yasanmistir. Tasra teskilatlarinin islemleri devraldigi 18 Mayis 2015 tarihinden bu yana aylik ortalama 8 binden fazla yabanciya hizmet verilmekte olup bunlarin kahir ekseriyeti sehrimizde yerlesik olarak hayatlarini devam ettirmek amacini tasimaktadir.Bolu ilinde 1 devlet üniversitesi bulunmakla birlikte sehir nüfusuna oranla ilde yoğun derecede ögrenci nüfusu bulunmaktadir.Bu durum, özellikle egitim faaliyetleri için sehrimize gelen yabancilarin sayisinda önemli bir yogunluk arz etmektedir.


11.04.2013 tarih ve 28615 sayili Resmi Gazetede yayimlanarak yürürlüge giren 6458 Sayili Yabancilar ve Uluslararasi Koruma Kanunu, etkin bir iltica ve göç yönetimini saglam bir yasal zemine oturtarak göçmenlerin ve uluslararasi koruma arayanlarin haklarinin teminati için önemli bir adim olmustur. Bu kanunla ayrica Göç Idaresi Genel Müdürlügü 81 Ilde, 148 Ilçede ve yurtdisinda teskilatlanmayi hedeflemistir. 18.05.2015 tarihi itibariyle de İl Müdürlügümüz is ve islemleri devralmis, nitelikli personeliyle ve saglam bir alt yapiyla donanmis, “insan odakli” bir sekilde hizmet ve faaliyetlerine devam etmektedir.


Il Müdürlügü, yabancilarin Türkiye'ye giris ve Türkiye'de kalislari, Türkiye'den çikislari ve sinir disi edilmeleri, uluslararasi koruma, geçici koruma ve insan ticareti magdurlarinin korunmasiyla ilgili is ve islemleri Genel Müdürlügün amaçlarina, belirlenmis politikalara ve mevzuata uygun olarak düzenli, insan odakli, uyumlu, hizli, etkili ve verimli bir sekilde yürütmek üzere faaliyetlerini sürdürecektir.

Kayıt: 31.7.2015
Güncelleme:8.12.2015
Paylaş
WS05